Aliens: Fireteam Elite je naozaj solídna strielačka
Aliens: Fireteam Elite je naozaj solídna strielačka

Aliens: Fireteam Elite je naozaj solídna strielačka

| 56 x

Aliens: Fireteam Elite

  • Až prekvapivo zábavné
  • Podarené podujatia pre troch hráčov
  • Veľa druhov xenomorfov
  • Odkazy nielen na Votrelca, ale aj Promethea a Covenant
  • Hudba evokuje filmovú predlohu
  • Umelá inteligencia botov prekvapivo ujde
  • Uspokojivý systém upgradov

 

Nebudeme klamať, že nás výsledná podoba hry milo prekvapila aj napriek svojej béčkovosti. Objektívne však priznávame, že filmovú sériu Votrelec bezhranične milujeme a stojíme si za tým, že okrem druhého AvPčka sú všetky diely podarené. Aliens: Fireteam Elite je kooperatívna strieľačka pre troch hráčov. Než ju rozohráte, odporúčame si do tímu zohnať dvoch ďalších hráčov na tú správnu náladu na votrelca.

Celú hru možno prejsť aj sám v podobe spojencov (botov), ktorí vám budú kryť chrbát. Nutné dodať, že na pomery umelej inteligencie celkom obstoja. Oživujú vás, pália po xenomorfoch a nikdy nestoja na mieste ako tvrdé Y. Ich spoločnosť sa však vaším kamošom z mäsa a kostí nemôže vyrovnať. Hra nepodporuje crossplay, ale majitelia PlayStation 4 môžu hrať s vlastníkmi PlayStation 5.

Pri štarte Aliens: Fireteam Elite si najskôr vytvoríte vlastného koloniálneho vojačika alebo vojačku. Editor je dosť obmedzený, chudobný a v podstate len základný. Následne si môžete zvoliť jednu z piatich tried, teda vlastne štyroch. Strelec, ničiteľ, technik a lekár sú prístupní ihneď spočiatku, prieskumník sa odomkne až po dohraní hry. Každá z tried má špecifické vlastnosti.

Najviac sme si obľúbili univerzálneho strelca, ktorý sa oháňa klasickou pulznou puškou a vo výbave má aj brokovnicu na elimináciu xenomorfov zblízka. Hádže aj granáty a dokáže posilniť celému tímu kadenciu. Ani ničiteľ so svojím smart GUINEI, ktorý robí z votrelcov kyselinovú polievku, nie je na zahodenie. Rovnako ako jeho ramenný kanón. Každý hráč si z dostupných tried určite vyberie svoju obľúbenú. Zloženie trojčlenného tímu je samozrejme najlepšie mať čo najrozmanitejšie.

Postupom hrania alebo nákupom vo zbrojovni získate perky, ktoré umiestnite do inventára pripomínajúceho najviac zo všetkého ten z Resident Evil. Do políčok pridáte jednotlivé vlastnosti, ktoré sa navzájom spoja, a vy tak môžete schopnosti postavy upraviť k obrazu seba. Upgrady zbraní sú samozrejmosťou. Ako sa Aliens: Fireteam Elite hrá? Dobre, sakramentsky dobre. Najviac zo všetkého pripomína rokmi preverenú sériu Gears of War. Ako je snímaná z pohľadu tretej osoby, tak v nej nechýba ani klasický krycí systém. Navyše aj tu sa pohybujete v tíme. Hra ponúka štyri epizódy po troch misiách, celkom teda 12. Každá z nich trvá približne pol hodiny, záverečné potom 45 minút. Veľa misií budete opakovať. Prečo? Záver každej z nich je venovaný intenzívnemu náporu xenomorfov. Smrť pri ňom nie je výnimočná.

Obrňte si preto nervy, pretože sa opakovanému hraniu úrovní nevyhnete. K dispozícii je niekoľko nastavení obtiažnosti. Na najľahšiu dostanete protivníkov s menej zdravím a možnosť neobmedzene oživovať kamošov. Na tú vyššiu je zapnutá aj priateľská streľba, oživovanie je obmedzené a každé stretnutie z xenomorfom je potenciálne smrtiace. Čím ťažšiu obtiažnosť ale zvolíte, tým viac skúseností získate. Ak si trúfnete, môžete vyskúšať aj karty výziev, ktoré menia aspekty hry ako rýchlosť nabíjania, odolnosť nepriateľov atď.

S úmyslom pochutiť si na vás zaútočia najčastejšie bežci, menší xenomorfovia, ktorých zástupca sa prvýkrát objavil vo Votrelec 3, kde vyliezol zo psa (alebo z kravy v predĺženej verzii). Objaví sa aj trubec, ktorého poznáte z úplne prvého Votrelca od Ridleyho Scotta. Schováva sa v šachtách, je vysoký, veľký, a keď vás dostane do pazúrov, poriadne vás prefacká. Nechýbajú ani bojovníci, teda zrastení a nebezpeční xenomorfovia, ktorí sa prvýkrát predstavili práve v Cameronových Votrelcoch. Ich poznávacím znamením sú "čiary" na hlave.

To je síce v rozpore s kánonom, ale budiž. Vesmírna loď USS Endeavor prilieta k rafinérii Katanga spoločnosti Weyland-Yutani, s ktorou bolo stratené spojenie. Keď sa na ňu vojaci dostanú, zistia, že je plná xenomorfov. A planetoid LV-895 to isté. Medzi misiami sa budete pohybovať práve na palube Endeavor, baviť sa s nehrateľnými postavami a získavať čriepky z nevýrazného príbehu. NPC dokonca neotvárajú ústa, ale to je len detail. :D

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 9/10   

HRATEĽNOSŤ -  8,5/10     

NÁŠ DOJEM – 9,5/10   

CELKOVÉ SKORE – 9/10

 

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

PS Plus August

3.8.2019 15:15   |   539 x   |  
PS Plus August

August prináša členom PlayStation Plus ďalšie dve (veľmi odlišné) hry zadarmo. Jedna vás postaví na futuristickú závodnú dráhu a druhá za sniper pušku. K stiahnutiu bu ...


Strielačka Outriders

19.4.2021 19:55   |   191 x   |  
Strielačka Outriders

Outriders   Svižná akcia kombinujúca streľbu aj špeciálne schopnosti Rozmanité prostredia Štyri dostatočne odlišné povolania Super grafika a spra ...Alex K. (CZ)

25.10.2021 20:29 ( 10 hod dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.cz]

Kupoval jsem digitální klíč a ten jsem e-mailem obdržel okamžitě a bez problémů i když byla neděle.


Veronika S. (SK)

21.10.2021 08:23 ( 4 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Objednaná elektronická verzia, kód prišiel do polhodinky. Maximálna spokojnosť.


Ondrej Štepanovský (CZ)

18.10.2021 12:22 ( 7 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.cz]

Nakupujem tu pravidelne - Maximálna spokojnosť

  • Kvalitný obchod
  • Výhodné ceny
  • Rýchlosť dodania