Forza Horizon 5 je závodná udalosť roka
Forza Horizon 5 je závodná udalosť roka

Forza Horizon 5 je závodná udalosť roka

| 301 x

Forza Horizon 5

 

  • Najlepšie Forza Horizon v sérii
  • Špičková grafika
  • Veľa možností, ako si hru užiť
  • Nastavenie všetkého možného aj nemožného

 

Forza Horizon 5 ťaží z predošlých dielov a zároveň je to aj jej najväčšia slabina. Je to skrátka stále to isté, len väčšie, krajšie a zábavnejšie. Za mňa je päťka doteraz najlepší diel a hovorím si, kam sa chcú tvorcovia z Playground Games ďalej posunúť, pretože sami sebe nastavujú latku naozaj vysoko.

Hra začína bombasticky, a to zhodením áut z lietadla priamo do herného sveta. Opäť si tak vyskúšame to najlepšie v rôznych situáciách, napríklad Mercedes-AMG Project ONE, než sa pred nami otvoria brány festivalu. Samozrejmosťou je tvorba postavy, ktorá zahŕňa aj také detaily, ako sú hodinky na zápästí. Ďalšie kozmetické predmety si je možné buď kúpiť za hernú menu, alebo sprístupniť hraním. Váš avatar tak môže mať na hlave čiapku, kovbojský klobúk, ale aj skafander či leteckú prilbu. Môžete mať miesto oboch rúk protézy, nastaviť si identitu ako „oni“.

Keď už je reč o tom, ako hra odráža realitu, tvorcovia sa vraj snažili o to, aby sa ich vízia Mexika čo najviac blížila skutočnosti. Najali si na to dokonca kultúrneho poradcu, ktorý dohliadal na spracovanie príbehu, postáv atď. V Mexiku som nikdy nebol, ale poviem vám, je to skvelá krajina, v ktorej sú všetci cool, chlapci sú chlapci, a keď narazíte na kresby na stenách, nie sú to hnusné čmáranice ako všade inde, ale umelecké diela nejakého známeho mexického umelca.

V praxi festival funguje tak, že je iba na vás, ktorými oblasťami sa budete prehrýzať ako prvý. Môžete sa sústrediť na cestné preteky, dať prednosť offroadu či kaskadérskym kúskom. Absolútna sloboda.

Môžete sa ľahko spojiť s kamarátmi a hrať spolu, alebo sa vrhnete do rôznych online eventov, napríklad battle royale Eliminatora. V Arcade budete rozbíjať v časovom intervale čo najviac piñat. Sú tu samozrejme aj sezónne udalosti s odmenami. Môžete si skúsiť navrhnúť nejaký svoj event, alebo naopak otestujete komunitnú tvorbu.

Je to skrátka na vás. Dôležité každopádne je, že za všetky aktivity, a to vrátane ničenia kaktusov v púšti, získavate body. Zisk ďalšej úrovne znamená okrem iného to, že si môžete zatočiť na kolese šťastia a vyhrať tak nové auto, oblek či balík peňazí.

Obrovská miera slobody sa týka aj nastavenia vozidiel a hry. Stále to bude síce len arkáda, ale ako veľmi, to je na vás. Čím menej pomocníkov a asistentov budete mať zapnutých, tým viac peňazí budete získavať. Pri obľúbených autách si budete chcieť aktivovať perky a možno sa aj pohrať s tuningom. Nastavení je naozaj veľa, takže možno využijete vopred pripravené sety od ostatných hráčov. Samozrejmosťou je úprava lakov.

Dlho som sa vyhýbal tomu, čo mi udrelo do očí ako prvé. Grafika. Forza Horizon vždy vyzerala svetovo, ale päťka je niekde inde. Je to viac prvkov v jednej nádobe, či už spomeniem fantastické spracovanie oblohy, viac detailov vegetácie, efekty dymu, prachu alebo dažďa. Dohromady je to neskutočná nádhera.

Mapa Mexika je pritom o päťdesiat percent väčšia ako mapa FH4 a láka na jedenásť biomov. Zmena ročného obdobia sa prejavuje v každom biome inak, napríklad jazierko v púšti je počas zimy vyschnuté. Mňa najviac bavila taká tá klasická vidiecka krajina s rôznymi usadlosťami, potom džungľa a močiare. Pozrieme sa však aj do mesta, na púšť či tropické pobrežie.

Hra štartuje s viac ako päťstovkou vozidiel, ďalšie nezanedbateľné množstvo sa tam ešte priebežne objaví. Preteky môžete absolvovať s čím chcete, hoci samozrejme taká formula sa na offroad veľmi nehodí. Poteší tiež prítomnosť českých titulkov, hoci u niektorých hlášok nepôsobí preklad úplne na sto percent. Popravde, nečakal som, že ma táto séria ešte niekedy tak uchváti. Ale stalo sa, päťka ma úplne odpálila.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 10/10   

HRATEĽNOSŤ -  10/10     

NÁŠ DOJEM – 10/10   

CELKOVÉ SKORE – 10/10

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Šialené LEGO Preteky

28.2.2021 23:30   |   595 x   |  
Šialené LEGO Preteky

Forza Horizon 4 - LEGO Speed Champions Krásna grafika Prepracovaná fyzika Kopec zábavy Zaspomínate si na detské časy s LEGO stavebnicou Najlepšie DLC v ...Miroslav B. (SK)

7.12.2021 10:02 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Odporúčam :)

  • Tovar skladom
  • Dobrá ponuka
  • Dobré ceny
  • Rýchle doručenie
  • Darček k objednávke (v mojom prípade promo materiály k hrám - plagát, zápisník, pohľadnice)

Katarína G. (SK)

7.12.2021 07:41 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • Bola to pre mňa 1. skúsenosť s týmto obchodom, milo prekvapila a verím, že to nie je môj posledný obchod s touto spoločnosťou

Viktória H. (SK)

6.12.2021 08:21 ( 2 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Nastala malá chybička v popise inštalácie produktu, avšak hned ju riešili, cca do 5 min. Mi prišiel mail, poskytli mi podporu a mohla som sa na nich spoľahnúť s celou inštaláciou.