Kyberpunková Encodya
Kyberpunková Encodya

Kyberpunková Encodya

| 43 x

Encodya

  • Solídna grafika
  • Inšpiruje sa u kvalitných zdrojov
  • Dosť nudná hra

 

Táto nezávislá hra naplno ukazuje všetky dôvody, prečo tento kedysi populárny žáner vrcholil na samom okraji hráčskeho záujmu. A nie, nie je to tým, že sú dnešní hráči hlúpi a riešenie logických hádaniek ich už nebaví. Ale postupne ... Encodya je z veľkej väčšiny dielom jediného človeka, talianskeho filmára Nicolu Piovesana. Priamo nadväzuje na jeho krátky film Robot Will Protect You a o jeho vyfinancovaní sa z významnej časti postarala crowdfundingová kampaň Kickstarter. Hra rozpráva príbeh deväťročnej Tiny, ktorá spolu so svojim robotickým vychovávateľom pátra po koreňoch politickej konšpirácie, ktorá stála život jej otca.

Bohužiaľ nasatím inšpirácie z ušľachtilých zdrojov všetky pozitíva končia, a keď príde na vklad autora, je to jedna veľká nuda. Kľúčovými faktormi úspechu point & click adventúr sú príbeh a nápadité hádanky, avšak tu hra úplne zlyháva. Encodya je len prehliadkou slušne a remeselne spracovaných obrázkov, chýba v nej však akýkoľvek prvok, ktorý by ich zmysluplne ukotvil. Dejová linka je jedna veľká zúfalosť a aj keď je hlavnou hrdinkou deväťročné dievčatko, ktoré prespáva na ulici, nedarí sa hre sprostredkovať jedinú emóciu. Autor sa pokúša svoju scenáristickú impotenciu maskovať "humornou nad sádzkou", a neustále pop kultúrne narážky sú skôr otravné a trápne.

Samotná hrateľnosť na tom bohužiaľ nie je o nič lepšie. Celkom tu nájdeme viac ako sto samostatných lokácií, bez výnimky všetky sú desivo prázdne. V každej nájdeme jeden, až dva aktívne predmety, o ktorých po nakliknutí hlavná postava povie nejakú banalitu. Kliknete na veko od kanálu a dozviete sa, že je špinavé. Kliknete na hyperaktívneho robota a počujete, že tento robot ani chvíľku nepostojí na mieste. Ešte horšie napísané sú rozhovory s okolitými postavami. Aj keď dialógy asi nie je to najlepšie slovo. Každý, koho stretnete, hovorí len sám o sebe a svojich potrebách, ktoré musíte naplniť, aby ste sa dostali ďalej.

Na začiatku si môžete zvoliť jednu z dvoch obtiažností, na tú nižšiu je pomocník všadeprítomný a miesto adventúry dostanete len grafickú novelu. Ani na tú ťažšiu obtiažnosť som však nemal výraznejšie problémy.

Okrem uchádzajúcej grafiky sa však hra v každom ohľade stráca. Namiesto klasík z polovice 90. rokov nadväzuje skôr na lacnú odpadovú nemeckú produkciu nultých rokov tohto tisícročia. Nesnaží sa o žiadnu inováciu a čo neukradla inde, to nemá. Vzhľadom k tomu, že už zo svojej podstaty mieri na nostalgiu.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 6/10   

HRATEĽNOSŤ -  2/10     

NÁŠ DOJEM – 3/10   

CELKOVÉ SKORE – 3.6/10

 

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 Kristína J. (SK)

6.5.2021 11:03 ( 16 hod dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • Rýchlosť doručenia
  • Darčeky

Arpád M. (SK)

5.5.2021 10:06 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • moc drahé
  • platobná brána neni bezpečná

Karel V. (CZ)

30.4.2021 08:07 ( 6 dní dozadu)
[Hodnotenie z Digihry]

  • Rychlost dodání