Nová Valhalla
Nová Valhalla

Nová Valhalla

| 77 x

Assassin’s Creed: Valhalla

  • Nádherná grafika
  • Zábavná hrateľnosť
  • Prepracovaný otvorený svet
  • Krok späť ku koreňom série

Hoci sa môže zdať, že najnovší diel v sérii Assassin’s Creed je zo strany autorov z Ubisoftu skôr ,,stávkou na istotu“, návrat do stredoveku s Vikingami sa podaril. Plienenie anglických dedín je zábavné, grafika krásna a príbeh pútavý. Ubisoft však hru mohol pokojne ešte chvíľku ladiť.

Potom, čo si Ubisoft dal po rozporuplnom Syndicatu dva roky pauzu, s nasledujúcim dielom Origins prišlo dosť odlišné smerovanie série Assassin’s Creed. Autori sa pustili do preskúmavania staroveku, najskôr Egypta a potom Grécka. Premenila sa tiež hrateľnosť, ktorá viac pripomínala "masívne RPG" typu Witcher 3 alebo Skyrim. Vikingská Valhalla sa však vracia nielen späť do stredoveku, ale aj viac ku koreňom série.

Hneď na úvod musím upozorniť, že hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, je Valhalla v podstate tretím dielom pomyselnej série po Origins a Odyssey. Všetky tieto diely sú prepojené jednou dejovou líniou v modernom svete a pokiaľ teda nebudete poznať dej predchádzajúcich dvoch dielov, budete sa možno v istých častiach trochu strácať. A teraz hovorím aj o DLC, pretože práve príbeh Odyssey skončil až v Fate of Atlantis DLC. Nie je to vyložene povinnosť. Valhallu si užijete aj bez toho.

Ak ste hrali predchádzajúce dva diely, čiastočne vám to pomôže sa zorientovať v hernom štýle. Ten je v podstate podobný. Základným motívom je preskúmavanie rozsiahlej mapy, kde nachádzate ako hlavné úlohy príbehovej línie, tak celý rad vedľajších misií i ďalších zaujímavých miest. Presúvať sa môžete po svojich, na koni, ale aj vo vlastnej lodi s posádkou.

K Vikingom totiž úzko patria ich lode, ktoré tak hrajú veľkú rolu aj v tomto diele. Na rozdiel od predchádzajúcich dielov Odyssey, Black Flag či Rogue je však loď ďaleko viac dopravným prostriedkom než nástrojom k boju.

Prepadávať dediny a vykrádať schované truhly je vo vašom záujme nielen kvôli pomyselným herným bodíkom, ale aj preto, aby ste mohli vylepšovať vašu dedinu. Áno, asi najzásadnejšou novinkou vo Valhalle je správa vikingskej dediny, ktorú si ďalej vylepšujete. Vedľa toho môžete dedinu vylepšovať aj po estetickej stránke. Môžete zmeniť podobu starodávneho stromu v srdci osady, stavať sochy severským bohom atď...

Váš hlavný hrdina Eivor, (nech už si vyberiete muža či ženu, meno je rodovo neutrálne) síce nie je žiadny profesionálny tichý zabijak, ako bol napríklad Altair, ale ak tak chcete hrať, príležitostí máte veľa. Máte možnosť strieľať z luku aj bojovať nablízko, pričom vedľa ľahkých alebo ťažkých zásahov si môžete v oboch typoch boja vyberať aj zo štvorice vami zvolených schopností.

Váš hrdina či hrdinka samozrejme rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich hrách ľahko zdolá snáď akúkoľvek prekážku. Liezť budete nielen po kostoloch, vežiach a hradoch, ale tiež skalách či vysokých stromoch.

Celkovo štylizácia jesenného Anglicka neskutočne pristane, miestami máte pocit, akoby ste sa vrátili do krajiny veľmi podobnej tej z Witchera 3. K tomu si pripočítajte ruiny a pozostatky rímskej ríše, stredoveké pevnosti s kresťanskými kostolmi a samozrejme aj veľa ciest, riek a potokov lemovaných alejami stromov. Naozaj sa na to pekne pozerá a hra mnohokrát naozaj zvádza k využitiu fotografického režimu. Tiež som neodolal, tu je pár dôkazov:

Valhalla má každopádne celkom ďaleko od perfektnej hry. Už od samých začiatkov hrania som konštantne narážal na rôzne drobnosti. Narážal som na sústavne nevyváženú hlasitosť postáv pri konverzáciách, nekonzistentné animácie, ktoré vôbec nezodpovedajú danej situácii, zaseknuté postavy, ktoré bránili vstupu do budovy, alebo občasný grafický glitch lúčov svetla. Z druhej strany, nič z toho nie je vec, ktorá by nejako zásadne rozbíjala hru.

Je to rovnako ako minulé diely veľmi dlhá hra, v ktorej strávite desiatky hodín a stále bude čo robiť. Smelo teda môžete využiť času, ktorý ste dostali posunom Cyberpunku 2077, a na mesiac si vyrazte s vašou partiou Vikingov drancovať Anglicko.

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 9.3/10   

HRATEĽNOSŤ -  8.6/10     

NÁŠ DOJEM -  9.2/10   

CELKOVÉ SKORE – 9.1/10

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať


Milan V. (SK)

30.11.2020 10:54 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • rychlost

Dalibor K. (CZ)

28.11.2020 17:51 ( 3 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.cz]

  • Okamžité doručení

Filip H. (CZ)

28.11.2020 17:22 ( 3 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.cz]

Vše ok, rychlé a spolehlivé dodání. Doporučuji!

  • Dobré ceny, rychlé dodání
  • není