Nový Resident Evil 8
Nový Resident Evil 8

Nový Resident Evil 8

| 74 x

Resident Evil 8: Village

 • Pútavý a napínavý príbeh
 • Strhujúci úvod
 • Krásna dediny a tajomného sídla
 • Zábavné hlavolamy
 • Vlkolaci ako nepriatelia
 • Audiovizuálne hody
 • Pár strašidelných okamihov

 

Po hneď niekoľkých hrateľných demo verziách je Resident Evil Village konečne tu. Capcom sa postaral o mediálnu masáž, ktorá vyústila v masívny hype. O upírej Lady Dimitrescu počul takmer každý hráč ešte pred vydaním. Aj my sme boli natešení, aby nás už konečne naháňala po strašidelnom hrade. Ôsmy diel slávnej ságy toho ale ponúka oveľa viac. Niektoré veci si však mohli vývojári odpustiť. Príbeh sa odohráva tri roky po desivých udalostiach v plesnivej rezidencii Bakerovcov, ktoré mapoval Resident Evil 7: Biohazard. Hlavným hrdinom je opäť blondiak Ethan Winters, z ktorého tváre nikdy veľa nevidíme.

Po záchrane manželky zo strašidelného sídla v Louisiane upratal starý známy Chris Redfield znovu spojený pár do Rumunska. Tam sa Wintersovým narodila dcéra Rose a dočkali sa tak krátkodobej idylky. Tú však prekazil sám Redfield, ktorého postava prešla od prvého dielu niekoľkými zásadnými premenami. Našťastie už nevyzerá ako v sedmičke. Capcom mu navrátil skoršiu vizáž. Chris bez vysvetlenia chladnokrvne popravuje Miu pred očami Ethana a odnáša Rose.

Sám protagonista je zadržaný Redfieldovými kolegami, ale pri prevoze je ich dodávka prepadnutá, vojaci zabití a Ethan sa dostáva na slobodu. Po prechode temným lesom sa dostáva do izolovanej dediny, po ktorej je ôsmy diel pomenovaný. Ako ale čoskoro zisťuje, dedina je pod útokom Lykanov - vlkodlačích stvorení, ktoré znenazdajky začali terorizovať miestnych obyvateľov. Tí sa pýtajú, čo sa deje a prečo ich nebráni až religionisticky ospevovaná matka Miranda, ktorá nad nimi vždy držala ochrannú ruku. Aby toho nebolo málo, Ethan sa od miestnej stareny dozvedá o tom, že sa niekde v hrade nad dedinou nachádza unesená Rose. Rozbieha sa príbeh o záchrane milovaného dieťaťa z pazúrov šialenej Mirandy, za ktorou stoja štyria nasledovníci z tunajších rumunských rodov.

Aj keď je príbeh viac-menej béčkový, je jedným z najväčších ťahákov hry. Ak ste fanúšikmi ságy Resident Evil, budete ho hltať ako my. Vystupujúce postavy sú zaujímavé a dobre spracované, aj keď sú ich dialógy mnohokrát úsmevné. Nechýbajú ani príbehové zvraty. Niektoré sú očakávateľné, iné prekvapia.

Z herného hľadiska je osmička opäť titulom snímaným z pohľadu prvej osoby, ako tomu bolo aj minule. Pochopiteľne nie všetkým hráčom zmena perspektívy sadla. My sme spokojní. Aj keď na svet plný hrôz pozeráme opäť Ethanovými očami, nehrá sa ôsmy diel rovnako ako jeho predchodca.

Resident Evil Village sa nazýva aj hororom. Áno, úvod je strašidelný. Aj v hrade na vás bude dýchať atmosféra a možno vám dokonca naskočí husia koža. Lenže akonáhle sa dostanete zhruba do polovičky hry, všetok hororový nádych už akoby neexistuje. Nehrozí, že by ste sa niečoho báli alebo vás naplašila nejaká obludnosť. To je veľká škoda. To, čo zo začiatku vyzeralo ako naozajstný horor, sa nakoniec zmení skôr na strieľačku s monštrami. To je premárnená šanca a škoda pre väčšinu fanúšikov série.

Počas hry môžete robiť vylepšenia svojich zbraní. The Duke je morbídne obézny obchodník, tak extrémne obézny, že ani oblečenie veľkosti XXXL nedokáže zakryť jeho sadlovité brucho. Žije vo svojom konskom povoze, ktorý zároveň slúži ako jeho obchod. Ide o veľmi osobitú postavu, ktorá vsádza jednu hlášku za druhou. V jeho obchode môžete kupovať i predávať.

Lokácie z druhej časti hry pôsobia ohrane. Sú klišovité, nenápadité a v podstate by sme sa bez nich aj obišli. Celkovo sme skúmali prostredie, hľadali poklady, riešili aj vedľajšie úlohy a hru dohrali za necelých 14 hodín. Kto sa bude ponáhľať, určite ju dokáže prejsť rýchlejšie. My si po skúsenostiach s ňou dokážeme predstaviť, že by bola o niečo kratšia, ale jej obsah by bol ucelenejší.

Najhoršie na bossoch sú samotné súboje s nimi. U drvivej väčšiny u nich totiž stačí použiť taktiku "strieľaj do neho, kým neskape". Dámy a páni, to predsa nie je spracovanie hodné Resiho. Napriek tomu Village nebudeme zatracovať. Je to totiž podarená hra, v ktorej si každý môže nájsť svoje. Za zmienku stoja zaujímavé minihry s nakláňacími modelmi hradov, kde musíte trafiť guľôčku do jamky.

Resident Evil Village je dobrá hra, ale úprimne sme čakali v čase 25. výročia série väčšiu bombu. Kvalít tých najvydarenejších dielov série žiaľ osmička nedosahuje.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 9/10   

HRATEĽNOSŤ -  10/10     

NÁŠ DOJEM – 9/10   

CELKOVÉ SKORE – 9.3/10

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať


Karol G. (SK)

13.6.2021 01:32 ( 2 dní dozadu)
[Hodnotenie z Digihry]

Zatial len pozitivna skusenost s obchodom, len tak dalej.

 • Jednoduche, lacne, rychle a hlavne bez problemov!
 • Zatial ziadne.

Juraj J. (SK)

12.6.2021 11:14 ( 3 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

 • Rýchlost vybavenia objednávky
 • Serióznosť

Josef V. (CZ)

12.6.2021 07:36 ( 3 dní dozadu)
[Hodnotenie z Digihry]

Přehledný web, dobré ceny, rychlá platba a okamžité doručení kódu.

 • Ceny
 • Web
 • Rychlost doručení