Remasterovaný NieR
Remasterovaný NieR

Remasterovaný NieR

| 75 x

NieR: Replicant ver.1.22474487139...

  • Veľa vylepšení oproti pôvodnej verzii
  • Zaujímavý príbeh búrajúci mnohé klišé
  • Niekoľko možných koncov

 

Aktuálne remaster s trochu krkolomným názvom Replicant ver.1.22474487139 (nad touto šifrou podľa autora hry nemáme premýšľať, ide vraj len o náhodný sled čísel) je ideálnou príležitosťou ako zistiť, či pôvodná Nier vtedy predbehla dobu, alebo išlo naozaj len o nepodarený prototyp. Ako je z hodnotenia evidentné, prikláňame sa skôr k možnosti B. Nier sa odohráva v post apokalyptickom svete, ktorý mixuje fantasy a sci-fi prvky. Ľudia žijú v malých osadách a živia sa predovšetkým poľnohospodárstvom a chovom zvierat, na druhú stranu tu stretnete aj autonómnymi robotmi či troskami veľkých miest. Obyvateľov sveta sužujú nepriatelia, takzvané Tiene a smrteľná Čierna choroba, ktorou trpí aj sestra hlavného hrdinu. Ten sa vydáva na dlhú púť za nájdením lieku, s čím mu pomáha pomaly sa formujúca partia bizarných postavičiek.

Bojový systém je vedľa grafiky tým najväčším vylepšením oproti pôvodnej verzii. Na výber sú tri druhy zbraní (meč, obojručný meč a kopija) a zhruba desiatka kúziel, pri boji si okrem pohybu postavy po väčšinu času vystačíte len s dvoma tlačidlami.

Na prostrednej úrovni obtiažnosti je hra až smiešne jednoduchá vrátane súbojov s pôsobivo vyzerajúcimi bossmi, ktorých streľba ľahko zaplní väčšinu obrazovky. Vďaka prakticky neobmedzenej možnosti liečenia tu chýba akékoľvek napätie, vyššia obtiažnosť pritom len nepriateľom zvýši útok a obranu. Oproti iným japonským hrám je tu množstvo "deštrukcie" na celkom znesiteľnej úrovni, rovnako však podstatnú časť zo zhruba dvadsaťhodinovej hernej doby zaberie nudné pobehovanie po stále rovnakých pláňach a bezmyšlienkové zabíjanie neustále sa generujúcich nepriateľov.

Aby ste hru pochytili v jej celistvosti, budete ju musieť prejsť viackrát. Po prvom dohraní sa vám otvorí ďalšia možnosť priechodu, ktorá ponúkne pohľad na predošlé udalosti s odlišnou perspektívou. Ide v podstate o druhú samostatnú hru v rovnakých kulisách. Celkom je dispozícii päť rôznych koncov, k ich naplneniu budete musieť hru prečesať krížom krážom, čo bohužiaľ znamená hodiny a hodiny únavných súbojov.

Na to, že ide "len" o remaster a nie plnohodnotný remake, je grafická stránka až prekvapivo vydarená. Samozrejme sa nemôže rovnať dnešnému štandardu, ale kompletne prepracované nasvietenie robí s dlhoročným enginom divy. Orchestrálna hudba je tak monumentálna, že som si občas pripadal až nepatrične, že do jej sprievodu len zúrivo máchate mečom. Celkovo vzaté je Nier naskrz mizerná hra, avšak pre herných snobov ide o zaujímavý zážitok. Všetkým nováčikom však odporúčam začať rovno automatom a k tomuto Remasteru sa prípadne vrátiť až spätne.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 9/10   

HRATEĽNOSŤ -  8/10     

NÁŠ DOJEM – 8.5/10   

CELKOVÉ SKORE – 8.5/10

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 

 


Tomáš K. (SK)

11.7.2021 14:41 ( 24 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

všetko prebehlo v poriadku


Zoltan V. (SK)

6.7.2021 18:35 ( 29 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • rychlost

Marek G. (SK)

6.7.2021 10:41 ( 29 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • rychlo dorucene
  • vyborne ceny
  • bezproblemovy pristup