Starfield
Starfield

Starfield

| 114 x
  • Obrovský a zaujímavý svet na preskúmanie
  • Audiovizuálna stránka je bezchybná
  • Zábavné výzvy
  • Množstvo možných aktivít
  • Dobrý zmysel pre boj
  • Takmer bez chýb

 

Čaká na vás vesmír dejových nitiek, pripravených na zošnurovanie.

Nie však hneď na začiatku. Starfield, najnovšia hra od Bethesdy, štúdia známeho veľkolepými svetmi, ktoré praskajú vo švíkoch podpornej technológie, začína nevýrazne. Hráte za baníka, ktorý náhodou narazí na úlomok starobylého artefaktu, po dotyku ktorého sa prepadnete do psychedelickej vízie. Tento zážitok vám vynesie pozvanie do cechu prieskumníkov podobného slobodomurárskemu, známeho ako Constellation. Skupina verí, že artefakt by mohol prezradiť niektoré z hlbokých tajomstiev vesmíru, a toto presvedčenie ešte umocňuje skutočnosť, že keď sa jeho úlomky priblížia k sebe, vznášajú sa a šumia tajomnou energiou.

Mystické MacGuffins však náročného milovníka sci-fi príliš neohúria a najlepšou nádejou Starfieldu je, že hráča rýchlo vtiahne do prízemnejších drám, ktorých má táto hra celú galaxiu. Aj to si však vyžaduje čas. Najprv sa musíte naučiť orientovať v úskaliach menučiek, najmä v hviezdnej mape, ktorá slúži na preskakovanie medzi planétami a systémami. Musíte si zvyknúť na krehký pocit z interakcií sveta, na rušivé načítavacie obrazovky (nielen pri prelete z jednej planéty na druhú, ale často aj pri prechádzaní z jedného obchodu do druhého) a na riadky dialógov, ktoré sa bľabocú jeden cez druhý, keď prechádzate svetom s jetpackom. A čo je najnaliehavejšie, musíte utiecť z východiskového miesta Nová Atlantída, bezduchého hlavného mesta, ktoré so svojimi hektármi betónu, sklenenými obchodnými centrami a okrasnými jazierkami pôsobí trochu ako retailový park na predmestí Croydonu.

Váš čas sa v podstate delí medzi prieskum planét a mesiacov (niektoré sú pusté, iné stonajú pod ťarchou ľudských osád a drám), boj a rabovanie a súboje vo vesmíre. Tieto základy podporuje hniezdo hlbších činností: výskum inovatívnych technológií v laboratóriách, ťažba surovín, inštalácia vylepšení, vytváranie základní, prideľovanie členov tímu a po získaní občianstva dokonca aj nákup nehnuteľností. Komponenty simulátora života môžu pôsobiť nedopečene, alebo možno len nedostatočne vysvetlene, v porovnaní s dlhoročnými, plne vybavenými konkurenčnými hrami, ako sú No Man's Sky alebo Elite Dangerous. Radosť Starfieldu sa nenachádza v súhre jeho systémov, ale skôr v tom, ako naskriptované misie povyšujú a oživujú pomerne vratké a známe konštrukcie, ktoré sú jeho základom.

Svet je nádherne navrhnutý - od každej blikajúcej techniky až po každé pneumaticky vzdychajúce dvere - akoby ho navrhol tím produktových dizajnérov z NASA, ktorých estetika sa zasekla niekde okolo roku 1973, ale ich finančné prostriedky sa v istom momente stali neobmedzenými. Výhodou nesmierne širokého plátna hry je, že umožnilo dizajnérom vytvoriť odlišné civilizačné oblasti, z ktorých každá má svoju vlastnú atmosféru a históriu: od atmosféry pištoľníkov a salónov v Akile, cez zasnežený turizmus v New Homestead, až po horúce pokušenie v Neone.

V mnohých dejových líniách je nevyhnutne prítomná nerovnomernosť. Najpresvedčivejšie sú vo všeobecnosti tie, ktoré sa týkajú úskokov. (V jednom nezabudnuteľnom príklade musíte nájsť spôsob, ako ukradnúť cenu s drahokamami z luxusnej lode, na ktorej sa koná slávnostný galavečer.) Iné, v ktorých ťažíte suroviny na skalnom útese alebo sa pokúšate vypátrať prvé vydania pre zberateľa kníh, pôsobia nápadne triviálne. Voľnosť výberu spoločníka, ktorý vás bude sprevádzať na vašich cestách - je ich viac ako tucet a každý z nich bude komentovať morálnosť vašich rozhodnutí podľa vlastnej osobnosti - prispieva k pocitu, že vaše pohyby týmto svetom sú pozorované a zároveň dôsledné.

Starfield, rovnako ako predchádzajúce diela Bethesdy, vyžaduje od svojho hráča, aby sa podriadil kúzlu, ktoré naňho pôsobí. Odmena pre tých, ktorí dokážu prehliadnuť často neohrabané podanie dialógov, telá, ktoré sa mihajú v scenérii, zmätok v menu a chatrný pocit z boja, je značná. Pretože ten pocit možnosti - keď sa rozozvučí sekcia klaksónov, keď pristanete na novej planéte, vkročíte do najbližšej osady a potom sa chopíte akejkoľvek nitky príbehu, ktorá vás zaujíma - nikdy neochabuje.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 9/10   

HRATEĽNOSŤ -  9/10     

NÁŠ DOJEM – 9.5/10   

CELKOVÉ SKORE – 9.1/10

 

 Nikoleta M. (SK)

23.9.2023 10:05 ( 4 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • naozaj rýchle vybavenie
  • možnosti doručenia

Társi I. (HU)

21.9.2023 19:11 ( 5 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

I was ordered from Hungary and the proudcts are perfect condition! Absolutly fast shipping. I recommend all of my friends!


Jana Č. (CZ)

10.9.2023 19:30 ( 16 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.cz]

neskutečná rychlost odbavení objednávky a zaslání, děkujeme