Age of Empires IV je vytúžený návrat kultovej stratégie
Age of Empires IV je vytúžený návrat kultovej stratégie

Age of Empires IV je vytúžený návrat kultovej stratégie

| 343 x

Age of Empires IV

 

  • Skvelé kampane
  • Každý národ je unikátny
  • Naučí dejiny
  • Multiplayer

 

Age of Empires je tu s nami už od roku 1997. Od vydania posledného dielu síce uplynulo šestnásť dlhých rokov, avšak na sériu sme nezabudli. Nie že by sme na ňu niekedy mohli zabudnúť – vpísala sa do sŕdc snáď všetkých stratégov.

Možno sa vám to aj stáva. Behom pár chvíľ viete, že vás film alebo hra budú baviť. Taký audiovizuálny haló efekt. Presne to sa mi stalo s Age of Empires IV. Úvod ma nadchol. Nebol som si istý, či púšťam hru, alebo pozerám na kvalitný historický dokument od BBC. Séria mala vždy ambície učiť nás dejiny, avšak štvrtý diel posúva celú edukatívnu vrstvu na úplne novú úroveň. Kombinácia skutočných záberov s digitálnymi kontúrami vojsk sú perfektné a vy sa necháte v sérii dokumentov Hands on History úplne pohltiť dejinami.

Píše sa 14. október 1066 a vojvoda Viliam z Normandie si brúsi zuby na anglický trón. Ten však nie je prázdny, ale sedí na ňom kráľ Harold Godwinston a nemieni sa ho vzdať. Viliam napriek tomu cíti, že bol zradený a trón mal náležať jemu, a tak si ho chce vziať silou. Prebehne známa bitka pri Hastingse, ktorá sa odohrala skoro na deň presne pred 955 rokmi. Harold je prevalcovaný normandskou armádou a po zásahu šípom do oka jeho vláda aj život končí. Viliamovi začínajú problémy: udržať Anglicko lojálne nebude nič ľahkého. Takto štartuje prvú kampaň odohrávajúcu sa v búriacom sa Anglicku.

Hra drží krok so špičkovými dokumentmi a jediné, čo v tomto prípade zamrzí, je, že Age of Empires IV nemá českú lokalizáciu. Každá misia je zasadená do širšieho kontextu. Okrem toho, že vám vysvetlí, kto koho tentoraz chce zabiť a prečo, sú súčasťou kampaní aj druhotné dokumenty, kde sa v profesionálnom videu dozviete, ako sa stavali hrady, princípy fungovania kuší, poslov, mongolských koní, niečo o sokoliarstve alebo koľko práce dalo vyrobiť jedno brnenie.

Zo všetkých prítomných národov som si najviac obľúbil hru za Mongolov. Vie sa o nich, že boli v neustálom pohybe. Kočovali a prakticky boli zrastení so svojimi koňmi. Hra za nich pripomína kombináciu Zergov a Terranov zo Starcraftu. Vďaka unikátnym vlastnostiam sú ideálni pre agresívnu, rýchlu hru: lukostrelci môžu strieľať za jazdy. Ich celá dedina je mobilná. Nikde nezotrvajú príliš dlho, a tak sú pre nich obranné múry sprosté slovo. Bleskovo si spakujú stany a putujú ako kŕdeľ kobyliek od jednej bane k druhej.

Zmenou prešiel aj systém prestupu do ďalšieho veku. Vylepšenie mestského centra je passé, teraz je prechod premyslenejší. Pri každom posune do novej éry si vyberiete jednu zo špeciálnych budov, ktorá onen vek odštartuje. Vždy si vyberáte z dvoch - majú svoj jedinečný účel a výhody (okrem Abbásovcov, ktorí upgradujú House of Wisdom). Do hry sa tak dostáva nový prvok stratégie.

Misie kampaní nie sú nejako objavné, ale zábavné áno. Každá kampaň má zaujímavé momenty a nápady. Za Rusmi sa budete hneď niekoľkokrát vracať do Kremľa, ktorý sa z dreveného „hradiska“ stane postupom času nedobytnou pevnosťou. Za Francúzov v prvej misii ako Jean de Beaumanoir regrutujete tých najschopnejších bojovníkov pre rytiersky turnaj.

V živej pamäti asi každého hráča Age of Empires je zle fungujúci pathfinding. V štvorke je oveľa lepší a rovnako tak aj reakcia jednotiek. Jednotky sa nezasekávajú a dokonca sa celkom usporiadane správajú aj na mostoch alebo v tiesňavách.

Prekvapilo ma, že grafika, aj keď plne 3D, stále evokuje pôvodné diely. Hra vyzerá krásne, biomov je viac ako dosť a prostredie aj jednotky sú detailné. Stále tu však platí neduh, že sa jednotky od seba zle odlišujú. K väčšej prehľadnosti bojiska by rozhodne pomohol aj širší záber zoomu. Hra by zniesla oboje – väčšie oddialenie aj priblíženie. A tiež prehľadnejšiu minimapu.

Viac ako dve dekády preverená hrateľnosť nepotrebuje veľké zmeny. Štvrtý diel inovuje, ale nestráca svoju identitu. Naopak, hrdo sa hlási k svojmu odkazu. Okrem skvelej zábavy vás aj naučí niečo o dejinách a pravdepodobne uspokojí mnoho desiatok až stoviek hodín života.

 

Pozrite si trailer:

A teraz do akcie! Pozrite si ako hra vyzerá z pohľadu gameplayu:

 

DIGIHRY SCORE:

GRAFIKA – 10/10   

HRATEĽNOSŤ -  9.6/10     

NÁŠ DOJEM – 10/10   

CELKOVÉ SKORE – 9.8/10

Recenziu napísal Lukáš Jurík.

 


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať


Miroslav B. (SK)

7.12.2021 10:02 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Odporúčam :)

  • Tovar skladom
  • Dobrá ponuka
  • Dobré ceny
  • Rýchle doručenie
  • Darček k objednávke (v mojom prípade promo materiály k hrám - plagát, zápisník, pohľadnice)

Katarína G. (SK)

7.12.2021 07:41 ( 1 deň dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

  • Bola to pre mňa 1. skúsenosť s týmto obchodom, milo prekvapila a verím, že to nie je môj posledný obchod s touto spoločnosťou

Viktória H. (SK)

6.12.2021 08:21 ( 2 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Nastala malá chybička v popise inštalácie produktu, avšak hned ju riešili, cca do 5 min. Mi prišiel mail, poskytli mi podporu a mohla som sa na nich spoľahnúť s celou inštaláciou.