RECENZIA: Super Mario Bros. Wonder – kráľ 2D skákačiek je späť!
RECENZIA: Super Mario Bros. Wonder – kráľ 2D skákačiek je späť!

RECENZIA: Super Mario Bros. Wonder – kráľ 2D skákačiek je späť!

| 160 x

Pamätáte si na časy, kedy ste hrávali Super Maria na žltom cartridgi a konzole od Vietnamca z miestneho trhu? Práve vtedy sa totiž zrodila legendárna skákačka, ktorá v 80. rokoch valcovala jednu herňu za druhou. Rozbíjanie tehlových kociek, zbieranie hríbov, vyhýbanie sa mäsožravým kvetom a záchrana princeznej Peach pred zlým Bowserom patria ku krásnym spomienkam na detstvo nejedného z nás. 

 

Ikonické levely a zvuky si určite viete vybaviť aj dnes napriek tomu, že od ich vydania uplynuli už desiatky rokov. Ak by ste sa v 80. či 90. rokoch zamysleli nad tým, ako by vyzerala hra s legendárnym inštalatérom v budúcnosti, odpoveďou by jednoznačne bol Super Mario Bros. Wonder. Nintendo s ním koncom roka 2023 prinieslo svoje zlaté dedičstvo v novom pokračovaní, ktoré spĺňa zlaté štandardy dnešných AAA hier. 

 

To všetko v 2D a presne tak, ako to máme radi. Výsledkom je jedna z najlepších Super Mario hier, ku ktorej sa budete s radosťou vracať a možno na ňu budú o desiatky rokov spomínať vaše deti presne tak, ako vy dnes na prvého Maria z roku 1985. Pohodlne sa teda usaďte a prečítajte si viac o skvelom zážitku, ktorý by ste rozhodne nemali vynechať! 

 

 

Kráľ Florián lieta v problémoch

Ak Maria sledujete čo i len okrajovo, iste viete, že grom jeho života je notoricky známa a prakticky neustála záchrana princeznej Peach. Tentokrát však na prekvapenie nelieta v problémoch ona, ale kráľ Florián z okolitého kráľovstva kvetov. Krátko po vašej návšteve sa totiž objaví Bowser, ktorý mu ukradne zázračnú kvetinu a celé kráľovstvo tak prichádza o svoju kúzelnú moc. 

 

Osud pixelového sveta kvetov je tak opäť v rukách sympatického inštalatéra. Ten sa musí vydať na cestu skrz šesť rozmanitých svetov, pozbierať zázračné semienka a získať potrebnú moc na to, aby sa postavil zlomyseľnému Bowserovi. Tým, že sa príbeh odohráva v inom kráľovstve, môžete čakať osvieženie v podobe sviežich kulís. Vystupujú tu rozličné postavičky, poteší iná štylizácia a aj niektoré staré známe tváre tu majú trochu iný charakter. 

 

Napríklad Bower na seba tentokrát vezme podobu hradu. Toto všetko je príjemné spestrenie pre fanúšikov, ktorí by radi staré známe zasadenie Mario hier obmenili niečím novým. Čo sa však nezmenilo je fakt, že príbeh zostáva iba doplnkom na to, aby ste si mohli užiť hodiny zábavy v rozmanitých svetoch nielen sami, ale aj s celou rodinou. A presne tak to máme radi! 

 

 

Zlatý štandard 2D skákačiek so srdcom na správnom mieste

Super Mario Bros. Wonder vlastne nemusí byť o Mariovi. Na výber okrem neho totiž máte ešte jedenásť ďalších postavičiek, kde nechýba Peach, Luigi, Daisy, farebné hríbiky, Nabbit či variácie Yoshiho. Sedem z postáv ponúka základnú hrateľnosť, ktorá sa decentne mení iba v animáciách, čo je pomerne škoda. 

 

Výnimkou sú však Yoshi a Nabbit, ktorí nedostávajú poškodenie aj napriek tomu, že ich niečo zasiahne. Tieto postavičky tak sú vhodné pre menej skúsených hráčov a urobia skvelú prácu v prípade, že si chcete zahrať s menšími deťmi, mamou, otcom či starými rodičmi, ktorí hrám príliš neholdujú, ale nechajú sa ukecať. Budú mať vďaka nim pocit, že sa im darí a možno ich hra naozaj chytí tak, ako vás. Zároveň za vami nebudú zaostávať, keďže lokálne hranie v maximálnom počte štyroch hráčov je riešené na jednej obrazovke. 

 

Super Mario Bros. Wonder tak môže byť skvelým zdrojom rodinnej zábavy, ale rovnako výborne poslúži aj milovníkom titulom pre jedného hráča. Po výbere postavy vás čaká postupne sa rozširujúca mapka, ktorá vás prevedie šiestimi základnými svetmi. Tie sú posiate rôznymi levelmi a okrem klasických sú tu aj rôzne špeciality. 

 

 

Ide napríklad o bonusové časovky, slepé rozbíjanie kvádrov, ktoré vás privedie k wonder semienkam, boss súboje či preteky. S takouto ponukou však mapa občas pôsobí trochu chaoticky a niekedy neviete, do čoho by ste sa pustili. Osobne by som teda ocenil viac klasické radenie levelov jeden po druhom, ale je to len vec vkusu. 

 

Každý z levelov má svoju obťažnosť a Super Mario Bros. Wonder ponúka pekne vyvážený zážitok. Na svoje si prídu tí, ktorí sa chcú po náročnom dni len odreagovať a byť odmenení dopamínom z pocitu, že sa im darí. Ale aj tí, ktorí v podobe štvorhviezdičkových levelov nájdu adekvátnu výzvu pre svoje reflexy. Líši sa tiež dĺžka úrovní a niektoré nezaberú viac než minútu, zatiaľ čo s ďalšími strávite pokojne aj desaťnásobok. 

 

Aj napriek krátkosti niektorých úrovní však treba povedať, že levelov je tu dostatok na to, aby ste si Super Mario Bros. Wonder užívali pokojne aj 13 hodín. Dĺžka sa môže vyšplhať aj o niekoľko hodín viac v prípade, že budete chcieť splniť naozaj všetko, čo hra ponúka. Klasickú hrateľnosť v podobe skákania a prekonávania nepriateľov či prekážok spestruje aj niekoľko dobre fungujúcich noviniek. 

 

 

Nechýba kvet na zväčšenie či strieľanie, ale aj kúzelné slonie ovocie, ktoré Mariovi razom pričaruje chobot. Vďaka tomu získate väčšiu silu, môžete útočiť alebo využívať vodu. K tomu sa pridávajú aj power-upy napríklad v podobe vypúšťania bublín alebo premeny na vrták, ktorý sa dokáže zaryť do zeme. 

 

Hranie však spestrujú aj odznaky, ktoré získate hraním, prípadne sa dajú za nazbierané mince kúpiť v obchode. Ide vlastne tiež o istú formu power-upu, ktorá Mariovi prepožičia konkrétnu schopnosť či vlastnosť do celej úrovne. Spomenul by som napríklad možnosť využiť čiapku ako padák, odrážanie sa od steny alebo rýchlejšie plávanie. Okrem týchto aktívnejších power-upov sú tu aj pasívnejšie, vďaka ktorým môžete z padlých nepriateľov získať mince navyše alebo začať hrať s hubou v zálohe. 

 

 

Do každého levelu si môžete zobrať vždy len jeden power-up, ktorý sa dá vybrať ešte pred začiatkom. Ak si neviete rady, s voľbou rád pomôže princ Florián a odporúči vám to, čo sa do daného levelu hodí najviac. Odznaky sú príjemné spestrenie hrateľnosti, ktoré vás spolu s kreatívne poňatými úrovňami rozhodne pri hre udrží dlhé hodiny. 

 

Osviežujúce prvky hrateľnosti navyše skvele dopĺňa aj Wonder kvet. Na ten môžete v konkrétnych leveloch naraziť náhodne a ak ho zoberiete, úplne premení celý svet až do momentu, kým nezískate Wonder semienko. Nikdy neviete, ako sa úroveň okolo vás zmení a čo všetko táto zmena prináša. Ak však nechcete riskovať, Wonder kvet môžete ignorovať a level dokončiť úplne štandardne. 

 

Oslava vzácneho dedičstva rodiny Nintendo

Super Mario Bros. Wonder pôsobí ako oslava vzácneho dedičstva rodiny Nintendo, ktoré sa o túto značku príkladne stará. Aj po dlhých rokoch dokáže priniesť svieže nápady a o kreativitu tu rozhodne nie je núdza. Uvidíte ju všade okolo vás, keď vám autori podsunú rôzne prekážky či spestrenia, ktoré túto 2D skákačku posúvajú na vrcholné žánrové priečky. 

 

 

Niektoré levely sú poňaté vertikálne, iné horizontálne a majú veľmi peknú, priam živú atmosféru. Svet hýri farbami a celkový grafický kabát vyšiel tomuto dielu na jednotku. Na hru sa pozerá naozaj krásne nielen na menšom displeji Switchu, ale aj na TV. Všetko tu beží úplne plynule a celkové spracovanie vás neraz okúzli. 

 

Príkladom sú úrovne so spievajúcimi kvetmi, kde sa všetko hýbe do rytmu, podmanivé vodné svety, kúzelná zima, ale aj rôzne ďalšie pasáže. Hra skvele variuje vizuál aj podanie levelov, má prepracované animácie aj pekné osvetlenie. Skrátka všetko je navrhnuté tak, aby sa vám Super Mario Bros. Wonder nezunoval ani po desiatkach hodín.

 

Výhody: 

 

 • krásny farebný vizuál a štylizácia
 • chytľavá hrateľnosť navrhnutá pre každého
 • dokonale zvládnutý platforming 
 • rôzne spestrenia hrateľnosti v podobe power-upov a ďalších drobností
 • skvelá dĺžka zaručujúca hodiny prvotriednej zábavy
 • svieže zasadenie 
 • množstvo rozmanitých levelov 
 • dokonalé odreagovanie 

 

Nevýhody:

 • za rôzne postavy sa hrá prakticky rovnako
 • niektoré levely by mohli byť dlhšie  

 

Platformy: Nintendo Switch 

 

Hodnotenie: 9/10

 

Záver

Super Mario Bros. Wonder je výborným návratom ku koreňom kráľa žánru. Prináša zlatý štandard 2D skákačiek, ktorý si vás okamžite získa a doslova pripúta k hraniu. Tešiť sa môžete na extrémne chytľavú hrateľnost navrhnutú pre každého a desiatky levelov v krásne rozmanitých svetoch. Pochváliť musím aj kreatívny prístup autorov a šikovné spestrenia hrateľnosti v podobe power-upov či ďalších maličkostí. 


Za kratší koniec však rozhodne neťahá ani krásny farebný vizuál, na ktorý je radosť pozerať aj na obrovskej TV, kde vynikne každý detail. Je to hra, ktorá vás nadchne, dokonale odreaguje a žiadny majiteľ Switchu by ju nemal minúť. Osobne ju hneď po Odyssey zaraďujem k tomu najlepšiemu, čo som v žánri skákačiek hral. Kiežby takýchto zážitkov bolo čo najviac!


Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Peckový Super Mario

29.4.2021 19:50   |   4319 x   |  
Peckový Super Mario

Super Mario 3D World + Bowser's Fury Vynikajúca 3D skákačka Špičková hra s úrovňou Pobaví sólo aj vo viacerých ľuďoch Nový prídavok Bowser's Fury pote ...Pavol K. (SK)

16.4.2024 20:26 ( 4 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Prvý nákup dopadol na jednotku. Dostal som sa ku kópii hry, ktorá už nie je nikde dostupná. Platil som prevodom preto som sa trocha bál či sa mi to podarilo. Hru mi odoslali hneď na druhý deň do 12:00. Určite sa sem ešte vrátim.

 • Webová stránka
 • Vernostný program
 • Výber aj z limitovaných vydaní hier
 • Cena dodania
 • Žiadna

Marek H. (SK)

8.4.2024 08:00 ( 13 dní dozadu)
[Hodnotenie z Heureka.sk]

Super rýchle dodanie, výborné ceny, tovar v poriadku po všetkých stránkach a ešte som dostal k objednávke aj darček.


Norbert J. (SK)

29.3.2024 13:24 ( 23 dní dozadu)
[Hodnotenie z Digihry]